Przejdź do stopki

Wodolecznictwo

Treść

Kąpiel perełkowa

Kąpiel perełkowa to jest zabieg hydroterapeutyczny, który polega na zanurzeniu się w wodzie wypełnionej pęcherzykami powietrza (perełki). Na dnie wanny znajdują się specjalistyczne dysze, przez które przepuszcza się sprężone powietrze o ciśnieniu 200-300kPa. Pęcherzyki powietrza mogą mieć różne rozmiary, w zależności od średnicy dysz.
Tego typu kąpiel z masażem powietrzno–wodnym ma działanie relaksujące, znosi napięcie i odpręża mięśnie, poprawia mikrokrążenie, stymuluje metabolizm. Delikatnie masujące pęcherzyki powodują także odprężenie psychiczne.
Temperatura wody wynosi 36–37°C Pacjent powinien być zanurzony aż po szyję w wodzie, aby oddziaływać na jak największą powierzchnię ciała. Rekomenduje się możliwie maksymalne odsłonięcie powierzchni ciała, dopuszczając zastosowanie stroju kąpielowego. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu nie należy gwałtownie wstawać, ponieważ może to poskutkować utratą przytomności.
Wskazania: zwyrodnieniowo–wytwórcze schorzenia kręgosłupa oraz stawów obwodowych, niektóre schorzenia układu nerwowego, nerwice, przewlekły stres, bezsenność, stany przewlekłego zmęczenia fizycznego i psychicznego, cellulit, niektóre schorzenia układu oddechowego, żylaki.

Czas trwania zabiegu 12 minut.


Kąpiel wirowa kończyn dolnych

Kąpiel wirowa kończyn dolnych określana jest również jako masaż wirowy. W zabiegu tym wykorzystuje się w celach leczniczych wpływ cieplny wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne, związane z ruchem wirowym. Kąpiel wirowa stanowi formę łagodnego masażu skojarzonego z wpływem ciepła, co powoduje lokalne przekrwienie. Wzmożone krążenie krwi oznacza lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek, skuteczniejsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i toksyn, dzięki czemu następuje szybsza ich regeneracja. Bezpośrednim rezultatem tych zabiegów jest wchłanianie się obrzęków, zmniejszenie zastojów krwi żylnej, redukcja stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. Zmniejsza się również napięcie mięśniowe i następuje poprawa ruchomości stawów poddawanych kąpieli.
Zabiegi wykonuje się w specjalnych zbiornikach, przystosowanych do zabiegów na kończynach dolnych. Zbiorniki te są wyposażone w urządzenia o napędzie mechanicznym, wprawiające wodę w ruch wirowy. Temperatura wody używanej do kąpieli waha się, w zależności od wskazań, od 32 do 40°C.
Wskazania: choroby reumatyczne stawów nóg, przewlekłe stany zapalne w kończynie dolnej, stany pourazowe, przykurcze bliznowate, zaniki mięśniowe, stany po zakrzepach żylnych, stany po odmrożeniach.

Czas trwania zabiegu 10 minut.


Kąpiel wirowa kończyn górnych

Kąpiel wirowa kończyn górnych określana jest również jako masaż wirowy. W zabiegu tym wykorzystuje się w celach leczniczych wpływ cieplny wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne, związane z ruchem wirowym. Kąpiel wirowa stanowi formę łagodnego masażu skojarzonego z wpływem ciepła, co powoduje lokalne przekrwienie. Wzmożone krążenie krwi oznacza lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek, skuteczniejsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i toksyn, dzięki czemu następuje szybsza ich regeneracja. Bezpośrednim rezultatem tych zabiegów jest wchłanianie się obrzęków, zmniejszenie zastojów krwi żylnej, redukcja stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. Zmniejsza się również napięcie mięśniowe i następuje poprawa ruchomości stawów poddawanych kąpieli.
Zabiegi wykonuje się w specjalnych zbiornikach, przystosowanych do zabiegów na kończynach górnych. Zbiorniki te są wyposażone w urządzenia o napędzie mechanicznym, wprawiające wodę w ruch wirowy. Temperatura wody używanej do kąpieli waha się, w zależności od wskazań, od 32 do 40°C.
Wskazania: choroby reumatyczne stawów rąk, przewlekłe stany zapalne w kończynie górnej, stany pourazowe, przykurcze bliznowate, zaniki mięśniowe, stany po odmrożeniach, choroba Raynauda.

Czas trwania zabiegu 10 minut.


Kąpiel wirowa kończyn dolnych i lędźwiowego odcinka kręgosłupa- półkąpiel

Kąpiel wirowa kończyn i lędźwiowego odcinka kręgosłupa określana jest również jako masaż wirowy. W zabiegu tym wykorzystuje się w celach leczniczych wpływ cieplny wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne, związane z ruchem wirowym. Kąpiel wirowa stanowi formę łagodnego masażu skojarzonego z wpływem ciepła, co powoduje lokalne przekrwienie. Wzmożone krążenie krwi oznacza lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek, skuteczniejsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i toksyn, dzięki czemu następuje szybsza ich regeneracja. Bezpośrednim rezultatem tych zabiegów jest wchłanianie się obrzęków, zmniejszenie zastojów krwi żylnej, redukcja stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. Zmniejsza się również napięcie mięśniowe i następuje poprawa ruchomości stawów poddawanych kąpieli.
Zabiegi wykonuje się w specjalnych zbiornikach, przystosowanych do zabiegów na kończy dolne i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Zbiorniki te są wyposażone w urządzenia o napędzie mechanicznym, wprawiające wodę w ruch wirowy. Temperatura wody używanej do kąpieli waha się, w zależności od wskazań, od 32 do 40°C.
Wskazania: choroby reumatyczne stawów kończyn dolnych, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, problemy z krążeniem w kończynach dolnych, przewlekłe stany zapalne w kończynie dolnej, stany pourazowe, przykurcze bliznowate, zaniki mięśniowe, stany po odmrożeniach.

Czas trwania zabiegu 10 minut.


Kąpiel z masażem podwodnym ruchomym

Ruchomy masaż podwodny działa na tkanki podobnie jak masaż klasyczny, powodując zwiększenie ukrwienia i przepływu chłonki. Do zalet podwodnego masażu ruchomego ruchomy zalicza się możliwość równomiernego działania na tkanki indywidualnie dobraną dawką energii mechanicznej (ciśnienie strumienia wody, średnica dyszy, odległość od ciała, kąt padania strumienia wody na tkanki) oraz wpływ ciepłej wody na rozluźnienie mięśni. Tego typu masaż pozwala na precyzyjne dotarcie do ścięgien, więzadeł i tkanek okołostawowych.
Kąpiel z masażem podwodnym ruchowym wykonywany jest w specjalnej wannie z agregatem umożliwiającym regulację ciśnienia i temperatury strumienia wody pobieranej do zabiegu z wanny, w której przybywa pacjent. Z agregatem połączony jest wąż, za zapatrzony w dyszę o odpowiednim przekroju i kształcie. Od średnicy dysz zależy także ciśnienie wypływającej wody. Zabieg polega na skierowaniu strumienia wody z dyszy na wybraną okolicę ciała zanurzonego w wodzie.  Masaż może obejmować tylko poszczególne części ciała lub całe ciało. Wykonuje się go w ułożeniu pacjenta na grzbiecie, na brzuchu i na boku. Strumień wody prowadzi się zgodnie z kierunkiem krążenia żylnego, wzdłuż przebiegu mięśni. Stosowane techniki masażu uzależnione są od ciśnienia wody, przekroju i światła dyszy, a także odległości powierzchni ciała. Na początku stosuje się lekkie głaskanie strumieniem wody z odległości około 15-30 cm od powierzchni ciała. Przy następnych zabiegach zaleca się ugniatanie oraz rozcieranie już silniejszym strumieniem wody z odległości około 10 cm. Największa siła działania strumienia wody jest gdy uderza on na powierzchnię ciała pod kątem 10-15°.Temperatura wody w wannie powinna wynosić około 34-36°C.
Wskazania: wzmożone napięcie mięśni i mialgie w następstwie nieprawidłowej postawy i przeciążeń, zaniki mięśni, zmęczenie mięśni po intensywnym wysiłku, stany po urazach, choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów (w stanie podostrym i przewlekłym), obwodowe zaburzenia krążenia tętniczego w I i II okresie wg Fontaine’a.

Czas trwania zabiegu 15 minut.


Masaż podwodny stały – hydromasaż

Hydromasaż to połączenie zalet tradycyjnego masażu z relaksującymi właściwościami kąpieli. Woda wypompowywana z dysz (wanna Laguna Plus posiada 25 dysz, które wyposażone są w funkcję napowietrzania strumienia wody, pozwalającą regulować siłę masażu) jest bodźcem działającym na skórę pacjenta. Woda pod odpowiednim ciśnieniem działa w sposób mechaniczny, fizykochemiczny i termiczny.
Hydromasaż powoduje zwiększenie ukrwienia i przepływu chłonki, łagodzi bóle stawów, głowy, rozluźnia napięte mięśnie, poprawia samopoczucie, pobudza i dodaje energii, usuwa zmęczenie i odpręża działa też korzystnie na skórę.
Temperatura wody powinna wynosić 34-37°C.
Wskazania: zaburzenia krążenia obwodowego, choroby reumatyczne, choroba zwyrodnieniowa stawów, rwa kulszowa, stany po urazach tkanek miękkich, bóle stawów, nerwica wegetatywna, cellulit, zaburzenia przemiany materii, otyłość, rozstępy, bezsenność, schorzenia układu oddechowego, obniżone ciśnienie tętnicze, nadciśnienie tętnicze w początkowym stadium, stany po złamaniach, skręceniach, regeneracja po wysiłku fizycznym, silny stres, zwiększone napięcie mięśni, migreny, bóle głowy.

Czas trwania zabiegu 15 minut.